Czym są suplementy diety?

Definicja suplementów diety

Suplementy diety to środki spożywcze mające na celu uzupełnienie diety. Stanowią one źródło witamin, składników mineralnych, substancji które odżywiają organizm. Ich postać (kapsułki, proszki do rozpuszczenia, płyny, butelki z kroplomierzem) umożliwiają dawkowanie zgodne z zaleceniami. Nie mogą być to produkty posiadające właściwości produktów leczniczych w rozumieniu przepisów – prawo farmaceutyczne (art. 3 ust. 3 pkt 39 z ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. – o bezpieczeństwie żywności i żywienia).

Suplementy to żywność nie leki według prawa

Według prawa suplementy stanowią żywność i nie są produktami leczniczymi. Zawartość witamin i substancji odżywczych nie może przekraczać maksymalnej dziennej dawki. Suplementy powinny stanowić uzupełnienie diety, leczenia. Najlepiej jest je stosować pod okiem lekarza, czy farmaceuty, opierając suplementację na odpowiednich badaniach.

Zainteresowanie suplementami

Rynek suplementów diety kwitnie. W ostatnich latach przybyło konsumentów zainteresowanych tymi produktami. Życie w pośpiechu, nieregularne posiłki, duża ilość stresu na co dzień wpływają na niedobory minerałów i witamin w diecie Polaków. Stąd coraz częściej zaczynają sięgać po suplementy. Niewątpliwie na szybki rozwój rynku suplementów mają wpływ reklamy. Zgodnie z badaniami Instytutu Monitorowania Mediów w 2015 roku reklamy suplementów stanowiły 21,9% przekazów reklamowych leków i produktów zdrowotnych. W latach 2017 – 2020 zgłoszono w GIS 68 800 nowych suplementów. W roku 2020 złożono 25 tys. Powiadomień do GIS, które dotyczyły suplementów wprowadzanych na rynek polski. Bardzo dużą popularnością i rekordami sprzedaży cieszyły się witamina C, witamina D, cynk.

Suplementy diety w Polsce

Polacy najczęściej sięgają po suplementy minerałami i witaminami, suplementy na odchudzanie, wspomagające koncentrację i pamięć, pracę układu pokarmowego, odpornościowego. Stosowanie suplementów zaleca się kobietom w ciąży lub karmiącym. Suplementy mogą pomóc w zachowaniu dobrej kondycji i zdrowia osobom stosującym dietę wegetariańską, czy wegańską. Niektóre witaminy występują w znikomych ilościach w roślinach, bądź w ogóle. Suplementacja powinni stosować również sportowcy. Dieta może nie zaspokoić potrzeb osób, które ćwiczą intensywnie. Suplementy stanowią istotną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Zapewnienie organizmowi dobrze przyswajalnej dawki białka, pomoże w uniknięciu osteoporozy, kwasy Omega 3 będą niezastąpione w walce z wysokim cholesterolem (prowadzi do choroby wieńcowej). Niektóre z suplementów zapobiegają stresowi oksydacyjnemu i szkodliwemu działaniu wolnych rodników.

Suplementacja podczas pandemii COVID-19

Zainteresowanie suplementami wzmaga pandemia Covid-16. Jesienią 2020 r. wg sondażu firmy ARC Rynek, 64% dorosłych Polaków korzystało z suplementów. Co trzeci Polak konsultował spożycie suplementów z lekarzem (zaleca się konsultację z lekarzem, gdyż niektóre z suplementów mogą wchodzić w reakcje z lekami).

Powiązane posty

Ostatnie artykuły

Przykładowe oznaczenie produktu kodem UFI
Co oznacza kod UFI dla etykiet produktów
29 lutego, 2024
regał z produktami chemicznymi z nalepionymi etykietami
Rozporządzenie Komisji UE 2020/878 w zakresie chemikaliów
29 marca, 2023
Medyk na sali operacyjnej ubrany w wyroby medyczne
Etykietowanie wyrobów medycznych
28 marca, 2023

SpecChem

Firma SpecChem oferuje profesjonalne doradztwo chemiczne w zakresie opracowywania, tłumaczenia, zgłaszania oraz rejestracji produktów chemicznych na terenie Unii Europejskiej oraz w poszczególnych krajach zgodnie z wymaganymi przepisami danego kraju.